Program
Clarissa Bevilacqua &
Ivo Kahánek
Wolfgang Amadeus Mozart: Violin Sonata in e minor K 304
Allegro
Tempo di Menuetto
Claude Debussy: Violin Sonata
Allegro Vivo
Intermède
Finale
Antonín Dvořák: 4 Romantic Pieces
Allegro moderato (Cavatina)
Allegro maestoso (Capriccio)
Allegro appassionato (Romanza)
Larghetto (Elegia)
Leoš Janáček: Violin Sonata
Con moto
Balada
Allegretto
Adagio
Maurice Ravel: Tzigane
Dvadsaťdvaročný Wolfgang Amadeus Mozart skomponoval Sonátu pre klavír a husle e mol, K 304 v Paríži v roku 1778 počas svojej koncertnej cesty. Mozart v tom období prežíval náročné obdobie. Po rozchode so svojou prvou láskou sa musel vyrovnať aj s chorobou a následnou smrťou svojej matky. Spomedzi svojich 35 husľových sonát Sonátu e mol ako jedinú napísal v molovej tónine, čím podčiarkol jej clivý charakter a dal jej neobvyklú vážnosť a dôstojnosť. Hĺbkou výrazu patrí rozsahom neveľká, iba dvojčasťová, sonáta medzi klenoty Mozartovej komornej tvorby.
Ideálom v kompozičnej tvorbe francúzskeho impresionistického skladateľa Clauda Debussyho bolo hľadanie netradičnej farebnosti a krásy zvuku. Sonátu pre husle a klavír g mol napísal Debussy na sklonku svojho života v roku 1917 ako jednu zo svojich posledných skladieb. Tvorila súčasť zamýšľaného súboru šiestich sonát pre rôzne nástroje, z ktorých však nie všetky stihol dokončiť. Trojčasťová sonáta je motivicky a výrazovo mimoriadne členitá, charakterizujú ju časté zmeny tempa, striedanie farebnosti a odlíšenie krátkych dynamických a výrazových plôch.
Cyklus skladieb Romantické kusy pre husle a klavír Antonína Dvořáka tvoria štyri samostatné, výrazovo kontrastné časti. Každá z nich vyrastá z jediného tematického materiálu a má jednotnú náladu, čo sa odzrkadľuje aj v názvoch častí v staršej verzii diela, ktoré Dvořák pôvodne skomponoval pre sláčikové trio. Prvej a tretej časti (Cavatina a Romanza) dominuje priezračná melodika, vrúcnosť a lyrická spevnosť. Kontrastná druhá časť (Capriccio) prináša sviežu energiu, evokujúcu charakter českých tancov. Dôkazom Dvořákovho kompozičného majstrovstva je najmä clivá záverečná časť (Elegia), ktorú skladateľ vystaval z jediného trojtónového motívu.
Leoš Janáček začal písať svoju Husľovú sonátu v roku 1914, v pohnutých časoch na prahu 1. svetovej vojny. Po viacerých autorových revíziách premiérovo zaznela v roku 1922. Štvorčasťové dielo sa vyznačuje hudobnou rečou typickou pre Janáčkovo neskoré obdobie. Jeho výstavba vychádza z krátkych nápevov, opakujúcich sa fragmentov či rytmických figúr. V melodike možno badať aj vplyvy ľudovej piesne. Po výrazovej stránke skladbu charakterizuje široká škála emócií s rýchlo sa meniacimi výrazovými odtieňmi – počnúc lyrickou spevnosťou, elegičnosťou, až po exaltované dramatické momenty.
Koncertná rapsódia Tzigane francúzskeho impresionistického skladateľa Mauricea Ravela má v jeho tvorbe osobité miesto. Autor sa pri jej komponovaní inšpiroval maďarským a cigánskym folklórom. Rozsiahle úvodné husľové sólo s charakterom kadencie i efektný záverečný úsek majú virtuózny charakter a poskytujú priestor na plné využitie technických a výrazových možností huslí.
Huslistka Clarissa Bevilacqua je známa tým, že očaruje publikum svojimi oslnivými technickými schopnosťami a hlboko inšpirujúcou muzikálnosťou. Jej debutový album Dream Catcher získal medzinárodné uznanie po tom, čo ho odporučili časopisy Gramophone Magazine a The Strad, ktoré jej hru opísali ako "žiarivo povznešenú" a "elegantnú a obratnú". Debutovala v Pritzker Pavilion v Chicagu pred desaťtisícovým publikom, keď mala deväť rokov, a odvtedy vystupovala na sólových recitáloch a koncertoch v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Ako sólistka Clarissa vystupovala s Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, BBC National Orchestra of Wales, Cape Symphony, Thajským filharmonickým orchestrom, Filarmonica de Sibiu, Filarmonica Arturo Toscanini, Orchestra della Toscana, Orchestra Filarmonica di Benevento, Orchestra di Padova e del Veneto, El Sistema Orchestra a na otváracom koncerte Mozartwoche 2023 s Mozarteum Orchestra Salzburg.
Clarissa tiež pravidelne vystupuje v triu s violončelistom Giovannim Sollimom a klaviristkou Carlottou Maestrini. Trio nedávno nahrávalo album Short Trio Stories s repertoárom, ktorý zahŕňa hudbu od klasiky až po rock. Jej debutový album vyšiel vo vydavateľstve Nimbus Records a obsahuje kompletné diela pre sólové husle od Augusty Read Thomas a Husľový koncert č. 3: 'Juggler in Paradise' s BBC National Orchestra of Wales pod vedením dirigenta Vimbayi Kaziboniho.
Clarissa je umeleckou riaditeľkou festivalu DYNAMIKfest, každoročného festivalu súčasnej komornej hudby v srdci Salzburgu v Rakúsku. Jej cieľom je predstaviť dynamické koncerty, ktoré zahŕňajú novozadané kompozície a premiérové programy popri klasických majstrovských dielach, ktoré predvádzajú vynikajúci medzinárodní hudobníci do 30 rokov. V roku 2024 bola Clarissa vybraná ako laureátka prestížnej Fondation Gautier Capuçon. Predchádzajúci rok bola vybraná, aby sa pripojila k programu Classeek Ambassador a ich zoznamu umelcov, ako víťazka súťaže s otvorenou prihláškou. Ako víťazka niekoľkých medzinárodných husľových súťaží získala prvú cenu, cenu publika a špeciálnu cenu Bärenreiter na Medzinárodnej Mozartovej súťaži v Salzburgu. Získala tiež hlavnú cenu na Medzinárodnej súťaži husľových koncertov Cape Symphony a druhé miesto na Monte-Carlo Music Master.
S vášňou pre historické husle bola vo veku štrnástich rokov vybraná ako najmladšia huslistka, ktorá pravidelne vystupovala s cennou zbierkou Stradivari v Múzeu huslí v Cremone. Ako nadšená a zvedavá študentka získala bakalársky titul z hudby v šestnástich rokoch s vyznamenaním summa cum laude. Magisterský titul v odbore husľovej hry získala na Univerzite Mozarteum v Salzburgu pod vedením Pierra Amoyala a magisterský titul v odbore sólovej hry na husliach na Hochschule für Musik "Hanns Eisler" v Berlíne pod vedením Antje Weithaas.
Ivo Kahánek (1979, Frydek Místek) patrí k najvýznamnejším klaviristom svojej generácie v celosvetovom meradle. Je absolventom Janáčkovho konzervatória v Ostrave v triede Marty Toaderovej a Akadémie múzických umení v Prahe v triede Ivana Klánskeho. Má za sebou aj štúdijnú stáž na londýnskej Guildhall School of Music and Drama u Ronana O'Horu a majstrovské kurzy pod vedením takých osobností ako Karl-Heinz Kämmerling, Christian Zacharias, Alicie de Larrocha, Imogen Cooper, Peter Frankl a ďalší. V súčasnosti pôsobí ako docent na Hudobnej a tanečnej fakulte AMU v Prahe a vedie majstrovské klavírne kurzy v rámci Letnej hudobnej akadémie v Kroměříži a na pražskom konzervatóriu.
V roku 2004 sa stal absolútnym víťazom na medzinárodnej súťaži Pražská jar a už predtým získal mnoho cien doma aj v zahraničí (Maria Canals Piano Competition v Barcelone, Vendome Prize vo Viedni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíne na Rýnom, Medzinárodná súťaž Fryderyka Chopina v Mariánskych Lázňach, Concertino Praga a i).
Ako interpret nevšednej emocionálnej sily a hĺbky si získal povesť jedného z najpôsobivejších umelcov svojej generácie. Svoj dar – okamžite nadviazať citovú väzbu s publikom – dokáže náležite uplatniť v skladbách od baroka po modernu s ťažiskom romantickom repertoári. Doma aj v zahraničí je považovaný za špecialistu na interpretáciu českej hudby.
Po úspešných debutoch na festivale Beethovenfest v Bonne a na Pražskej jari obdržal pozvanie od Symfonického orchestra BBC k vystúpení na festivale BBC Proms v londýnskej Royal Albert Hall. Tam v auguste 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka uviedol Klavírny koncert č.4 Inkantace Bohuslava Martinů, ktorý naživo prenášala televízia aj rádio BBC a česká rozhlasová stanica Vltava. Tento kritikou ocenený debut ponúka najvýznamnejšie nemecké vydavateľstvo Deutsche Grammpohon ako digitálny download. Niet divu, že si ho vybral svetoznámy dirigent Sir Simon Rattle na dva koncerty s Berlínskou filharmóniou v novembri 2014. Nasledoval nadšený ohlas odbornej kritiky a širokej verejnosti. Mladý klavirista sa stal po hviezdnom Rudolfovi Firkušnom druhým českým pianistom v histórii, ktorý vystúpil s Berlínskou filharmóniou.
Ivo Kahánek spolupracuje pravidelne s Českou filharmóniou a má za sebou úspečné vystúpenia s Mahler Chamber Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra Glagow, Essener Philharmoniker, WDR Kolín nad Rýnom, Symfonickým orchestrom Hlavného mesta Prahy FOK, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia, Filharmóniu Brno a i. Spolupracoval s mnohými svetoznýmymi dirigentmi ako napr. Semjon Byčkov, John Eliot Gardiner, Paavo Järvi, Jakub Hrůša, Andrés Orozco Estrada, Rafel Payare, Pinchas Steinberg, Vladimir Ashkenazy, Tomáš Netopil, Andrej Borejko, Libor Pešek či Zdeňek Mácal, ako aj s prestážnymi sólistami a komornými súbormi: huslista Daniel Hope, Violončelistka Alissa Weilerstein, violista Paul Neubauer, Pavel Haas Quartet, Tetzlaff Quartet, sopranistka Martina Janková či tenorista Pavel Černoch. V roku 2018 získal ceny Classic Prague Award za sólistický výkon roku. Ivo Kahánek podpísal v roku 2007 exkluzivnu zmluvu s vydavateľstvo Suprahon Music, pre ktoré nahral 15 CD s dielami Fryderyka Chopina, Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miroslava Kabeláča, Jeana Francaixe, Jacquesa Iberta a i. Za CD nahrávku Klavírnych koncertov Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů s Bamberger Symphoniker pod taktovkou Jakuba Hrůšu získal prestížne ocenenie BBC Music Magazine Award, ako aj nahrávku mesiaca BBC Music Magazine, Choix de Classique HD. Nahrávku týždňa BBC Radio 3, Cenu Anděl v kategórii Klasika a bol tiež nominovaný na medzinárodnú cenu ICMA.
Za album piesni Bohuslava Martinů s Martinou Jankovou a Tomášem Králom je držiteľom prestížnej ceny Diapason d'Or francúzskeho odborného časopisu Diapason a výberov mesiaca časopisoch Opernwelt a Opera News. Jeho zatiaľ posledným výrazným nahrávacim počinom je nahrávka kompletného klavírneho diela Antonína Dvořáka na 4 CD, ktorý bola na sklonku roku 2021 nominovaná na ICMA, obdržala najvyššie hodnotenie v časopisoh Gramophone a Diapason a rovnako získala Cenu Anděl v kategórii Klasika.
Okrem toho natáča pre Český rozhlas, Českú televíziu a stanicu Mezzo. Bratislavské publikum ho mohlo počuť začiatkom roka v Slovenskej filharmónii.
A twenty-two-year-old Wolfgang Amadeus Mozart composed the Sonata for Piano and Violin in E minor, K. 304, in Paris in 1778 during his concert tour. Mozart was going through a difficult time at that period. After breaking up with his first love, he also had to cope with his mother's illness and subsequent death. Out of his 35 violin sonatas, Sonata in E minor is the only one written in a minor key, which emphasizes its melancholic character and gives it an unusual gravity and dignity. Despite its modest length, being only two movements, the sonata is one of the gems of Mozart's chamber music due to its expressive depth.
The ideal in the compositional work of French Impressionist composer Claude Debussy was the search for unconventional tonal color and sound beauty. Debussy wrote the Sonata for Violin and Piano in G minor at the end of his life in 1917, as one of his last works. It was intended to be part of a set of six sonatas for various instruments, though he did not manage to complete all of them. The three-movement sonata is rich in motifs and expressions, characterized by frequent tempo changes, shifts in tonal color, and the differentiation of short dynamic and expressive passages.
Antonín Dvořák's Romantic Pieces for violin and piano consist of four independent, expressively contrasting movements. Each grows out of a single thematic material and maintains a unified mood, as reflected in the titles of the movements in an earlier version of the work, which Dvořák originally composed for string trio. The first and third movements (Cavatina and Romanza) are dominated by transparent melodies, warmth, and lyrical songfulness. The contrasting second movement (Capriccio) brings fresh energy, evoking the character of Czech dances. The final movement (Elegy), which Dvořák built from a single three-note motif, is a testament to his compositional mastery.
Leoš Janáček began writing his Violin Sonata in 1914, during the turbulent times on the eve of World War I. After several revisions, the piece premiered in 1922. The four-movement work is characterized by the musical language typical of Janáček's later period. Its structure is based on short motifs, repeated fragments, and rhythmic figures. Influences of folk songs can also be heard in the melodic lines. Expressively, the composition spans a wide range of emotions, with rapidly shifting tones—ranging from lyrical songfulness and elegiac qualities to exalted dramatic moments.
The concert rhapsody Tzigane by French Impressionist composer Maurice Ravel holds a unique place in his work. Ravel was inspired by Hungarian and Gypsy folk music while composing it. The extensive violin solo with the character of a cadenza at the beginning, along with the brilliant final section, has a virtuosic nature, offering ample opportunity to fully exploit the technical and expressive possibilities of the violin.
Violinist Clarissa Bevilacqua is known to enchant audiences with her dazzling technical skills and deeply inspiring musicality. Her debut album Dream Catcher gained international recognition after being recommended by Gramophone Magazine and The Strad, which hailed her playing as "luminously elevated" and "elegant and nimble". She debuted at the Pritzker Pavilion in Chicago in front of ten thousand people when she was nine years old, and has since performed solo recitals and concerto engagements at venues throughout North America, Europe and Asia. As a soloist, Clarissa has performed with Orchestre Philarmonique de Monte-Carlo, BBC National Orchestra of Wales, Cape Symphony, Thailand Philharmonic Orchestra, Filarmonica de Sibiu, Filarmonica Arturo Toscanini, Orchestra della Toscana, Orchestra Filarmonica di Benevento, Orchestra di Padova e del Veneto, El Sistema Orchestra, and at the opening concert of the Mozartwoche 2023 with the Mozarteum Orchestra Salzburg. Clarissa also performs regulary in a trio with cellist Giovanni Sollima and pianist Carlotta Maestrini. The trio recently recorded the album Short Trio Stories with repertoire that spans from classical to rock. Her debut album was released by Nimbus Records featuring Augusta Read Thomas complete works for solo violin, and Violin Concerto #3: 'Juggler in Paradise' with the BBC National Orchestra of Wales directed by conductor Vimbayi Kaziboni. Clarissa is the Artistic Director of the DYNAMIKfest, a yearly classical contemporary chamber music festival in the heart of Salzurg, Austria. Her aim is to showcase dynamic concerts that feature commissioned compositions, premiere programs alongside classical masterpieces, performed by outstanding international musicians under 30. In 2024, Clarissa was selected as a laureate of the prestigious Fondation Gautier Capuçon. The previous year, she was selected to join the Classeek Ambassador Program and their artist roster, as a winner of the open application competition. Winner of several international violin competitions, she was awarded First Prize, Audience Award and Special Bärenreiter Award at the International Mozart Competition Salzburg. She was also awarded the Grand Prize at the Cape Symphony International Violin Concerto Competition, and second place at the Monte-Carlo Music Master. Passionate about historic violins, at age fourteen she was selected as the youngest violinist to perform regularly with the precious Stradivari collection of the Violin Museum in Cremona. An avid and enthusiastic learner, Clarissa received her Bachelor of Music at age sixteen, graduating summa cum laude. She completed her Master of Music in Violin Performance at the Mozarteum University Salzburg with Pierre Amoyal, and a Master of Violin Solo Performance at the Hochschule für Musik "Hanns Eisler" Berlin with Antje Weithaas.
Ivo Kahanek,
A musician of tremendous emotional power, depth and expressiveness, Ivo Kahánek has gained a reputation as one of the most exciting artists of his generation and is the Czech Republic's most acclaimed pianist. He is universally recognised as one of the foremost interpreters of Romantic piano music and is a particular specialist in Czech repertoire. He possesses a rare gift of creating an immediate and compelling emotional connection with his audiences.
Kahánek came to public attention after winning the Concertino Praga and, in 2004, the Prague Spring International Music Competition. He was subsequently a prize winner at many other competitions (Maria Canals Piano Competition in Barcelona, Vendome Prize in Vienna, Stiftung Tomassoni Wettbewerb in Cologne, Fryderyk Chopin International Piano Competition in Marienbad, and others).
After his successful debuts at the Beethoven Festival in Bonn and the Prague Spring Festival in Prague Kahánek was invited to perform Martinů's Fourth Piano Concerto ("Incantations") at the 2007 Proms Festival with the BBC Symphony Orchestra under Jiří Bělohlávek. The performance was broadcast live by the BBC as well as the Czech National Radio station "Vltava". This truly memorable Proms debut is currently available on Deutsche Grammophon as a digital download.
In 2014, Kahánek was selected by Sir Simon Rattle to perform two critically acclaimed concerts with the Berlin Philharmonic. He is only the second Czech pianist after Rudolf Firkušný to perform with this legendary orchestra. Ivo Kahánek performs regularly with the Czech Philharmonic and has also appeared on stage in front of the Mahler Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Essener Symphoniker, WDR Cologne, Zurich Chamber Orchestra, Prague SO, Czech Radio SO, Prague Philharmonia, Brno Philharmonic and many others. He has collaborated with some of the world's greatest conductors, including maestros Semyon Bychkov, Jakub Hrůša, Andrés Orozco-Estrada, Rafael Payare, Pinchas Steinberg, Vladimir Ashkenazy, Jiří Bělohlávek, Tomáš Netopil, Andrey Boreyko, Libor Pešek or Zdeněk Mácal. A passionate chamber musician, he has worked with other instrumentalists, including violinist Daniel Hope, cellist Alissa Weilerstein, violist Paul Neubauer and the Pavel Haas and Tetzlaff Quartets, or the soprano Martina Janková and tenor, Pavel Černoch.
Ivo Kahánek has already released thirteen CDs on the Supraphon Music label (with which he has an exclusive contract since 2007) of works by Chopin, Dvořák, Janáček, Martinů, Klein, Kabeláč, Francaix, Ibert and more. A recording of songs by Martinů with singers Martina Janková and Tomáš Král was awarded the prestigious Diapason d'Or and the Selection of the month in the Opernwelt and Opera News magazines. His most recent recording of the piano concertos by Dvořák and Martinů, where he is accompanied by the Bamberger Philharmoniker under the baton of Jakub Hrůša, was selected as the recording of the month in the BBC Music Magazine, Choix de Classique HD, and it was also the recording of the week on BBC Radio 3. At the same time it was included in the nominations for the ICMA Award as well as the BBC Music Magazine Award. He also regularly appears on and records for both Czech Radio and Czech Television.
Ivo Kahánek is a graduate of the Janáček Conservatoire in Ostrava, the Academy of Performing Arts in Prague and the Guildhall School of Music and Drama in London.