SARA DRAGAN

Repertoire     Website     Facebook     Biography

Polish concert violinist Sara Dragan (1999), first prize of the New York International Artists Association Violin Competition 2015. Student in the elite class of Prof. Zakhar Bron in Interlaken and Madrid.

Koncerty:

31.5. / 1.6. 2018 - Shostakovich violin concerto - Sudeten philharmonic - Wałbrzych(PL)
7. 6. 2018 - Wieniawski, violin concerto no. 1 - Filharmonie Bohuslava Martinu, Zlin(CZ)

11.10. - 12.10. 2018 - Shostakovich violin concerto - Philharmonic Jelenia Gora (PL)


Sara Dragan

Sara Dragan sa narodila v roku 1999 v Legnici v Poľsku. Hrať na husliach začala v siedmych rokoch pod vedením jej rodičov, Konráda a Alicji Dragan.

Sara je študentkou Strednej hudobnej školy v Legnici a od októbra 2014 študuje u prof. Zakhara Brona v elitnej triede "Meisterklasse Interlaken" na akadémii Zakhara Brona v Interlaken vo Švajčiarsku. V októbri roku 2017 začala študovať na hudobnej škole "Escuela Superior de Musica Reina Sofia" v španielskom Madride, opäť v triede prof. Zakhara Brona. 

Svoje husľové zručnosti si zdokonalila na mnohých majstrovských kurzoch pod vedením prof. Jadwiga Kaliszewska, prof. Bartosz Bryła, prof. Jurij Volgina, Stefan Tarara, Agata Szymczewska, Mariusz Patyry a prof. Zakhar Bron.

Už od mladého veku mala možnosť hrať na husliach najvyššej triedy ako sú: Andrea Guarneri, Jean-Baptiste Vuillaume a Nicolo Gagliano. V súčasnosti hrá na talianskych husliach Felice Barreta z roku 1780, prepožičané od Florian Leonhard Fine Violins London.

Sára vyhrala Grand Prix približne na 50 husľových súťažiach v Európe a v USA. Ako napríklad: Prvá cena na New York International Artists Association Violin Competition v roku 2015, Telemann International Violin Competition in Poznan, National Competition named of Groblicz Family, Grand Prix at CEA National Competition, 23th International FLAME Competition in Paris a iné.

Ako sólistka hrala s orchestrami ako BVG Orchester Berlin, the Wrocław Philharmonic, the Sudeten Philharmonic, the Opole Philharmonic, the Warmian-Masurian Philharmonic, the Lower Silesian Philharmonic Orchestra, the Legnica Symphony, the Academy of Arts in Szczecin, the International Russian Rotary Children's Music Competition in Moscow a mnoho ďalších komorných súborov.

Vo veku 7 rokov mala debut s orchestrom Obertas Henryka Wieniawského a ako 12 ročná hrala husľový koncert D dur od Niccolò Paganiniho (s kadenciou E.Sauret) a Carmen Fantasy od F. Waxmana s doprovodom the Opole Philharmonic pod vedením Piotra Borkowského. Vo veku 15 rokov mala americký debut v rámci prvého koncertu v Carnegie Hall (NYC) - Henryk Wieniawski's Concerto in F-Minor, and The Last Rose of Summer by W. Ernst.

Ako sólistka odohrala koncerty v sále Berlínskych filharmonikov, v Rachmaninovej koncertnej sieni na Čajkovského konzervatóriu v Moskve, v Auditóriu Marcela Landowského na konzervatóriu v Paríži, v Ruskom centre vedy a kultúry v Berlíne, na Kráľovskom Zámku vo Varšave, v paláci na ostrove v Łazienki Królewskie vo Varšave, v Carnegie Hall v New Yorku, vo väčšine poľských filharmonických sálach, ako aj v Európe a Spojených štátoch.

Sara Dragan vystúpila na mnohých prestížnych festivaloch na celom svete, ako sú Schleswig-Holstein Music Festival, Letná akadémia Mozarteum v Salzburgu, Festival Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju a Emanacje festival Krzystofa Pendereckého v Európskom centre pre hudbu v Lusławici.

Za mimoriadny umelecký počin získala štipendium od Ministra kultúry a Národného dedičstva, štipendijného programu Ministerstva kultúry a Národného dedičstva - "Mladí v Poľsku" (za rok 2013). Je viacnásobná štipendistka Národného Fondu pre Nadané Deti vo Varšave a primátora mesta Legnica. Laureátka štipendijnej súťaže "Dolny Śląsk", Soroptimist International vo Vroclave a Interlaken. Štúdium v Madride sponzoruje Nadácia Albeniz. V roku 2018 získala štipendium od nadácie KGHM Polish Copper.

Napriek svojmu mladému veku sa aktívne venuje charitatívnej činnosti. Hrala viacero koncertov na dobročinných udalostiach, dobročinný bál na štipendiá pre talentovaných mladých ľudí, propagácia talentovaných detí v meste Hof v Nemecku, ako aj na charitatívnych aukciách pre deti s Downovým syndrómom.

"Sara Dragan je extrémne nadaná mladá huslistka. Vo svojom veku je jednoducho fenoménom. Disponuje obrovským repertoárom, je ohromne muzikálna a kreatívna. [...] Sara je veľmi nádejný talent."

prof. Jadwiga Kaliszewska, 2009.

"Sara Dragan je nezvykle talentovaným a tvorivým muzikantom, je vynikajúco talentovaná na svoj vek. Sledujem Sarin rozvoj ako rastie na umelca svetového rozmeru. Jej zápal, charizma, inteligencia, zrelosť, talent a expresivita vytvárajú mimoriadne pôsobivý a jedinečný zvuk. "

prof. Zakhar Bron, 2015 r.


Concert organization:

Martin Gasparovic

gaspi.gasparovic@gmail.com 

+421908197305 

Bratislava / Slovakia